Quantcast
Channel: Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centras
Viewing all articles
Browse latest Browse all 90

Kas tas atvejo vadybininkas ir kuo svarbus jo darbas?

$
0
0

Pastaruoju metu visuomenėje, žiniasklaidoje yra dažnai girdimas terminas ,,šeimai taikoma atvejo vadyba“. Turbūt ne vienam dar neaiškus šio termino vartojimas. Atvejo vadybininko pareigybė – viena iš vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkos naujovių, siekiant stiprinti pagalbą šeimoms ir vaikams bei labiau orientuotis į prevenciją, plečiant bendruomenines paslaugas.

Atvejo vadybininkas yra specialistas, kuris sutelkia pačią šeimą ir visus reikalingus specialistus dėl sunkios situacijos šeimoje. Sunki, pagalbos reikalaujanti, situacija šeimoje gali būti dėl socialinių įgūdžių stokos, dėl tėvų alkoholio ar kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo, dėl smurto, dėl psichinės negalios, dėl tėvų skyrybų ir kitų priežasčių.

Atvejo vadybininkas yra socialinis darbuotojas, koordinuojantis atvejo vadybos procesą. Atvejo vadybininką darbui su šeima paskiria savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos ar kitos įstaigos, kuriai savivaldybė suteikė įgaliojimus teikti socialines paslaugas savivaldybėje, vadovas ar jo įgaliotas asmuo gavęs prašymą inicijuoti atvejo vadybos procesą. Dėl atvejo vadybos taikymo į socialinių paslaugų įstaigą gali kreiptis patys tėvai, vaiko teisių apsaugos skyrius, medicinos įstaiga, mokyklos, bendruomenės ar kitos organizacijos, jei turi informacijos ir mato, kad šeimai, auginančiai vaikus, ar vaiko besilaukiančiai mamai yra reikalinga pagalba. Pastaruoju metu dažna problema dėl atskirai gyvenančių tėvų bendravimo su  savo vaikais. Vieni tėvai patys susitaria tarpusavyje geranoriškai, kiti turi vykdyti teismo sprendimą, kas labai skaudžiai paliečia vaikus.

Atvejo vadyba – tai atvejo vadybininko koordinuojamos kompleksinės pagalbos vaikui ir  jo atstovams pagal įstatymą (tėvams, įtėviams, globėjams) ar vaiko besilaukiančiai moteriai organizavimas, siekiant formuoti ir stiprinti šeimos narių įgūdžius  ir motyvaciją naudotis esama pagalbos sistema, padėti įveikti iškilusius socialinius sunkumus, kurių sistemingas sprendimas sudarytų prielaidas išvengti galimų vaiko teisių pažeidimų ir sudarytų sąlygas savarankiškai užtikrinti vaiko teises, teisėtus interesus ir spręsti iškilusias problemas.  Šio rezultato sėkmė priklauso nuo šeimos narių suvokimo ir noro priimant sprendimus, sprendžiant savo šeimos bėdas.

Atvejo vadybininkas, gavęs įsakymą darbui su šeima, susipažįsta su gauta informacija.  Pirminis kontaktas su šeimos nariais vyksta telefonu, išsakant reikiamą informaciją ir derinant susitikimo datą ir laiką. Sutartu laiku atvejo vadybininkas vyksta į šeimą kartu su tos seniūnijos kur gyvena šeima socialiniu darbuotoju, dirbsiančiu socialinį darbą su šeima,  atlikti pagalbos vaikui ir šeimai poreikio vertinimą. Poreikio vertinimas yra atliekamas surenkant bendrą informaciją apie šeimą, atliekant socialinės rizikos veiksnių vertinimą bei vaiko ir šeimos stiprybių vertinimą. Vertinant šeimos poreikius pagalbai, įvertinami esami socialinės rizikos veiksniai ir jų reiškimosi šeimoje lygiai, taip pat vaiko ir šeimos apsaugos faktoriai, galintys kompensuoti socialinės rizikos veiksnius. Atidžiai bendraujant su šeima siekiama išsiaiškinti jos stiprybes, kurios gali padėti spręsti šeimos ar vaiko problemas. Vertinimo metu nenustačius kompleksinių paslaugų poreikio, atvejo vadyba neskiriama, tačiau šeimai ir vaikui užtikrinamas reikalingų paslaugų, numatytų vertinimo metu teikimas. Pasiūlomos prevencinės ar bendruomeninėje teikiamos paslaugos.

          Nustačius, kad šeimai reikalinga pagalba, yra organizuojamas atvejo vadybos posėdis, kuriame dalyvauja tėvai, vaiko teisių specialistai, medikai, pedagogai, kiti specialistai, galintys suteikti  informacijos apie vaiką ir šeimą, reikalingos atvejo vadybos procesui. Posėdžio dalyviai  susitelkia bendram tikslui – padėti šeimai išspręsti iškilusią problemą. Labai svarbu užtikrinti šeimos konfidencialumą. Posėdžio metu yra sudaromas šeimai pagalbos planas.  Atsižvelgiant į iškilusią problemą siūlomos socialinio darbuotojo, psichologo konsultacijos, tėvai nukreipiami į tėvystės mokymus, savipagalbos grupes, priklausomybių ligų konsultanto ar medikų konsultacijas. Norint taikiai išspręsti ginčą, iškilus nesutarimams šeimoje, tėvams ar kitiems su šeima susijusiems asmenims pasiūloma dalyvauti mediacijos procese. Vaikai yra motyvuojami užsiimti jiems skirtomis užimtumo veiklomis, nukreipiant į vaikų dienos centrus, prevencinius, sportinius ir kitus užsiėmimus bei renginius. Ikimokyklinio amžiaus vaikai yra nukreipiami privalomam ikimokykliniam ugdymui. Šeimai suteikiama visapusiška pagalba, siekiant padėti išspręsti iškilusią problemą. Labai svarbu užtikrinti šeimos konfidencialumą. Atvejo vadybininkas glaudžiai bendrauja ir bendradarbiauja su socialiniu darbuotoju, dirbančiu su šeima, kitais specialistais, vykdo šeimos stebėseną.

Atvejo vadybos tikslas yra rasti geriausią problemos sprendimo būdą ir suteikti šeimai ir vaikui tokią pagalbą, kuri ne tik padėtų išspręsti vaiko ir šeimos problemas, bet ir sudarytų sąlygas šeimai ir vaikui pačiai siekti reikiamų pokyčių, užtikrinančių vaiko saugumą, jo interesus.

 

Informaciją parengė Pakruojo nestacionarių socialinių paslaugų centro bendruomeninių paslaugų tarnybos padalinio atvejo vadybininkė Irena Narušaitienė

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 90